رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت دوم)

رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت اول)
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶
تو قطعه منحصر به فرد پازل هستی، هستی!
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶

رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت دوم)

در مقاله قبل درباره کلیات ماموریت زندگی (رسالت زندگی) صحبت شد و اشاره‌ای کوتاه به روش کشف این رسالت شد. در این مقاله سعی می‌کنیم به ادامه موضوعات قبلی بپردازیم.

همان‌طور که اشاره شد هر موجود زنده و غیر‌زنده ای در کائنات با برنامه‌ای از قبل تعیین شده آفریده شده‌است و این قاعده شامل انسان‌ها نیز می‌شود.

 

چه کسی به ماموریت خارج از کشور برود؟

رسالت زندگی

مدیر یک شرکت را در نظر بگیرید که برای عقد یک پروژه مهم بین‌المللی می‌بایست یکی از کارمندانش را به کشوری خارجی بفرستد. قطعا یک مدیر آگاه با توجه به هزینه‌های فراوانی که این سفر برای شرکتش دارد و البته اهمیت نتایج آن، در انتخاب کارمند مورد نظر دقت زیادی به خرج می‌دهد. حتما شما هم موافق هستید که اعزام یک کارمند بدون آشنایی به زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی و یا انتخاب فردی که درباره موضوع قرارداد هیچ اطلاعاتی ندارد تصمیمی غلط است.

همچنین این مدیر ضمن انتخاب فرد مناسب، اطلاعات و تجهیزات مورد نیاز را نیز در اختیار وی قرار می‌دهد. به عنوان مثال بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس، هزینه سفر، مدارک و مهر شرکت، اطلاعاتی درخصوص کشور مقصد، افراد و…

همین مدیر را در نظر بگیرید که برای خرید تجهیزات مربوط به اجرای یک پروژه می‌بایست فرد دیگری را مامور کند. حتما انتخاب این فرد ویژگی‌های مهم دیگری را لازم دارد که آن مدیر این موضوع را در نظر دارد.

دوست عزیزم وقتی مدیر یک شرکت در انتخاب کارمندانش برای انجام ماموریت، توانایی و پارامترهای خاصی را در نظر می‌گیرد، چطور ممکن است خداوند در واگذاری رسالت به انسان‌ها، توانایی و استعداد آن ها را در نظر نگیرد.

قطعا پروردگار عالم با توجه به رسالت و ماموریت هر انسان، استعدادهای متناسب با آن را نیز در اختیارش قرار داده‌است و توان جسمی و ذهنی و شرایط زندگی آن فرد را در نظر داشته‌است.

هر کسی بهر کاری آمده است.

هرکسی بهر کاری آمده است

هدف از مطرح کردن این موضوع در این مقاله بحث توان و ظرفیت انسان‌ها نیست. بلکه هدف من از این مثال آن بود که بگویم یکی از راه‌های کشف رسالت زندگی، شناخت استعدادهایمان است. در حقیقت با این روش ما سعی داریم ببینیم خداوند چه ابزاری را در اختیار ما قرار داده‌است.

موضوع استعدادیابی نیز یکی از موضوع‌های مهم و گاها فراموش‌شده است که البته در بعضی خانواده‌ها به یک ژست شیک تبدیل شده و معمولا در مراحل اولیه و بعد از مشاهده تفاوت نتیجه تست با شرایط جامعه و بازار کار و … به فراموشی سپرده می‌شود.

این در حالی ست که اگر یک پدر و مادر متوجه شوند که فرزندشان در زمینه ورزش، هنر، ادبیات و یا هر زمینه دیگری استعداد دارد باید سعی کنند آن فرزند به تقویت نقاط قوتش بپردازد.

متاسفانه در فرهنگ رایج ما سعی می‌کنیم با بالا کشیدن نقاط ضعف‌مان به یک میانگین خوب برسیم. در صورتی که بهترین راه طبق توصیه روانشناسان تکیه بر نقاط قوت و قوی‌تر کردن آن‌هاست.

از این موضوع که بگذریم (که البته در مقاله ای جداگانه بررسی می‌شود) هدف ما از شناخت استعدادهایمان، پیدا کردن رسالت زندگی‌مان است.

موضوع مهم در کشف ماموریت، ترکیب استعداهای ما با علاقه‌مان است. به عنوان مثال فردی که استعداد یادگیری زبان خارجی دارد (سیلوگرام، استعداد یادگیری زبان خارجی است) در مرحله بعد می‌بایست ضمن شناخت سایر استعدادها به بررسی علایق خود بپردازد.

یکی از راه های شناخت علاقه برای فردی که در شرایط احساسی و روحی متعادل قرار دارد، پاسخ به سوالات زیر است:

  • در صورتی که صد برابر درآمد ماهانه فعلی تان، به صورت یکجا پول نقد به شما بدهند با آن پول چه می‌کنید؟
  • در صورتی که سه ماه دیگر بیشتر زنده نباشید به چه کاری مشغول می‌شوید؟
  • و در صورتی که این تضمین به شما داده شود که دست به هر کاری بزنید بهترین نتیجه را می‌گیرید، چه کاری را انتخاب می‌کنید؟

پاسخ هم زمان به این سه سوال کمک می‌کند تا ما کمی عمیق‌تر علایق‌مان را بشناسیم.

حتما شما هم موافق هستید که موضوعی با اهمیت رسالت زندگی، موضوعی نیست که با مطالعه یک یا دو مقاله و در زمان کوتاهی به نتیجه برسد.

از شما دعوت می‌کنم تا ضمن استفاده از سایر فایل‌های آموزشی رایگان سایت www.ResalateZendegi.com در زمینه ماموریت و رسالت زندگی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

همچنین در بخش معرفی کتاب، سعی شده است بهترین کتاب‌های موجود در این زمینه معرفی شود.

امیدوارم به زودی زود لذت کشف رسالت زندگی و عمل به آن را بچشید و شنوای نظرات زیبای شما در این زمینه باشیم.

 

 

سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر هستم؛ محقق و مدرس حوزه رسالت زندگی و قوانین کائنات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *