رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت اول)

رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت دوم)
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶

رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت اول)

ویلای مجلل اما بدون استفاده

رسالت زندگی: یک ویلای شیک و مجلل با ۱۰۰ اتاق، سالن ورزشی، سالن مطالعه، آشپزخانه‌ای بسیار مفصل، استخر و جکوزی رو تصور کنید که با بهترین مصالح ساختمانی و در بهترین نقطه شهر با جدیدترین طرح‌های معماری ساخته شده باشه و بسیار زیبا و منحصر به‌فرد باشد. اگر این ساختمان رو خالی، بلااستفاده و بدون سکنه ببینید تعجب نمی‌کنید؟ حتما برای شما سوال پیش میاد که آخه چرا یک نفر باید سرمایه‌اش رو صرف ساخت چنین ویلایی بکنه و استفاده نکنه. در حالت بهتر تصور کنید صاحب ویلا فقط از اتاق سرایداری در گوشه حیاط استفاده کنه و کل ساختمان رو بلااستفاده بذاره.

مَثَل این ساختمان و بلااستفاده بودنش، مَثَل آفرینش کره زمین و تمام کائناته که ما فقط از اتاق سرایداریش استفاده می‌کنیم. و اون اتاق سرایداری رضایت دادن به حداقل هاست.

همون طور که قبول دارید هیچ سرمایه‌داری حاضر نیست یک ویلا با مشخصاتی که عرض کردم رو بسازه و رها کنه، قطعا می پذیرید خداوند هم کائنات رو نیافریده تا ما به بخشی از اون سرگرم بشیم و تمام امکانات و پتانسیل‌هاش رو فراموش کنیم.

اما متاسفانه اکثر ما به دلیل اینکه به یک زندگی معمولی عادت کردیم سعی نمی‌کنیم به این موضوع فکر کنیم. شاید بهتر باشه زمانی رو به معنی واقعی فکر کنیم. منظور من از فکر کردن این نیست که در حین تماشای تلویزیون و یا سوار اتوبوس و مترو، در فاصله بین دو ایستگاه لحظه ای چشممون رو ببندیم و به فکر فرو بریم. شاید خوب باشه گاها بهترین و پرانرژی‌ترین زمانمون رو تنها باشیم و در صورت امکان در طبیعت به این موضوع مهم فکر کنیم و سوالات خوبی رو از خودمون و خداوند بپرسیم.

قطعا خداوند سوالات ما رو بی پاسخ نمی‌ذاره. اما روش پاسخ دادن خداوند مثل ما انسان‌ها نیست و باید از طریق حواس پنج گانه و از همه مهم‌تر از طریق الهامات درونی آماده شنیدن پاسخ سوالمون باشیم.

و اما اون سوال مهم چی می‌تونه باشه؟

 

رسالت زندگی من… ؟

رسالت زندگی من

دوست من ازت می خوام گوسفندی رو تصور کنی که به جای شیر، عسل تولید می‌کنه، زنبوری که به جای عسل شیر می‌ده و یا درختی که به جای اکسیژن، دی‌اکسید‌کربن تولید کنه. به نظرت عجیب نیست؟

همون طور که در طبیعت هر موجود زنده و غیر‌زنده‌ای برای هدفی خاص آفریده شده، ما انسان‌ها نیز هرکدام برای هدف و ماموریتی ویژه آفریده شده‌ایم. تفاوت در این است که سایر موجودات به صورت پیش فرض از هدف آفرینش خود آگاهند و از بدو ایجاد، در مسیر آن قرار می‌گیرند ولی انسان‌ها می بایست رسالت خود را کشف کنند.

این که رسالت ما از قبل تعیین شده و ما صرفا می‌بایست آن را کشف کنیم، موضوعی است مفصل که در این جا فرصت پرداختن به آن وجود ندارد. ولی به همین اکتفا می کنم که ما رسالت زندگی‌مان را انتخاب نمی کنیم بلکه کشف می‌کنیم.

 

قطب نمای زندگی

قطب نمای زندگی

 

رسالت زندگی برای هر کسی مثل قطب‌نما می‌مونه و با استفاده از اون می‌شه به راحتی مسیر خوشبختی رو پیدا کرد.

به این نکته دقت کنید که من فقط صحبت از موفقیت نمی‌کنم. حتما شما هم در اطرافتون سراغ دارید افرادی رو که در یک حوزه به‌خصوص (مثلا حوزه کاری) به موفقیت‌های بالایی رسیده‌اند ولی در روابط خانوادگی بسیار ناموفق هستند. پس لزوما هر شخصی که موفق هست به معنی خوشبخت بودنش نیست ولی هرکس خوشبخت هست قطعا و حتما موفق هم هست. و برای رسیدن به خوشبختی ما باید رسالت زندگی مون رو پیدا کنیم.

چرا باید رسالتم را کشف کنم؟

چرا باید رسالت زندگیم را کشف کنم؟

افرادی که رسالت زندگی‌شان را پیدا کرده‌اند سرعت رشد و پیشرفت بیشتری دارند و با کمترین تلاش بیشترین نتیجه را می‌گیرند.

در حقیقت این افراد در مسیر پیشرفت با موانع اساسی و غیرقابل حل (یا به قولی بسیار بغرنج) برخورد نمی‌کنند.

در مقاله‌های بعدی که در سایت رسالت زندگی منتشر می‌شود حتما درخصوص چند نمونه از افرادی که با کشف ماموریت زندگی‌شان و عمل به آن به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته‌اند آشنا می‌شویم و ویژگی‌های یک رسالت را با هم بررسی می‌کنیم.

سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر هستم؛ محقق و مدرس حوزه رسالت زندگی و قوانین کائنات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *