تو قطعه منحصر به فرد پازل هستی، هستی!

رسالت زندگی (ماموریت زندگی مان) چیست؟ (قسمت دوم)
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶
رسالت زندگی دهقان فداکار
آذر ۱۲, ۱۳۹۶

تو قطعه منحصر به فرد پازل هستی، هستی!

(قسمت سوم آشنایی با ماموریت و رسالت زندگی )

 

بیایید دنیا رو به یک پازل تشبیه کنیم. مثلا پازل زیر:پازل هستی

هر کدام از ما در حکم یکی از تکه های این پازل هستیم.

اگر تا به حال یک پازل رو از ابتدا تا انتها کار کرده باشید، می دونید که هیچ کدوم از قطعات پازل نمی تونه جای یکی دیگه استفاده بشه.

دوست من تمام موضوع رسالت زندگی هم همینه.

اگر شما رسالت زندگیت رو پیدا کنی مثل اون قطعه پازل ارزشمند و منحصر به فرد می شی. کاری رو می تونی انجام بدی که هیچ کس به جز خودت نمی تونه انجام بده. بهترین گزینه برای اون خونه خالی، خود تو هستی.

در حقیقت ما بعد از کشف و عمل به رسالت زندگی مون، اصیل و یکتا می شیم و اثری از خودمون به جا می ذاریم که قبل و حین و بعد از ما هیچ کس نمی تونسته و نخواهد توانست مثل اون رو ایجاد کنه.

وقتی صحبت از رسالت زندگی میشه، ذهنت به سمت جایگاه و (Level) شغلی نره. مثلا فکر نکن که رسالت شغلی حتما مربوط به رییس جمهور، یک وزیر و یا پزشک و مهندس و معلم و استاد دانشگاه می شه. هر فردی از خانم خانه دار، دانشجو، کارمند، نگهبان، رفتگر، پزشک، راننده تاکسی، مدیر و… یک رسالت داره.

البته قطعا بهتره که ما قبل از انتخاب شغل، ماموریت و رسالتمون رو کشف کنیم و بعد بر مبنای رسالتمون شغلمون رو انتخاب کنیم.

پیشنهاد می کنم همین الان به لینک زیر برو و مصاحبه ای که با راننده تاکسی عزیز معروف به تاکسی شکلاتی انجام شده رو بخون و بعد ادامه این مقاله رو مطالعه کن.

مطالعه مصاحبه حدود ۱۱ دقیقه وقتت رو میگیره (البته اگر تندخوان باشی قطعا سریعتر می خونی). حتما مصاحبه رو کامل بخون (به خصوص پاراگراف شیرین ترین خاطره)

مصاحبه رو می تونی از اینجا بخونی

تاکسی شکلاتی

اگر دقت کنی متوجه می شی که این راننده رسالت زندگیش رو پیدا کرده و از کارش لذت می بره. در چنین حالتی دیگه سختی های کارش هم براش شیرین می شه و دنبال یک روز تعطیل برای فرار از کار نیست. دیگه شنبه ها صبح با سختی و کسلی سر کار نمی ره و منتظر پایان ساعت کاری نیست.

یکی از نشانه های در مسیر رسالت قرار داشتن اینه که بیشترین شادی عمیق رو از انجام اون کار دریافت می کنید.

پیشنهاد می کنم همین الان یا بعد از مطالعه این مقاله کمی فکر کنید و ببینید اون چه چیزیه که شما رو از ته وجودتون شاد می کنه. احتمالا این حالت در کودکی زیاد براتون پیش اومده. البته اگر تجربه لذت عمیق از یک کار در سنین بالاتر رو هم دارید خوشحال باشید. این نشونه خیلی می تونه به شما کمک کنه تا سریعتر به نتیجه برسید.

مرحله بعدی بعد از پیدا کردن مواردی که شما رو به شادی عمیق می رسونه اینه که ببنید چطور می تونید از این کار کسب درآمد کنید.

فراموش نکنید که این شادی و کسب درآمد باید برپایه ی استعدادهای ذاتی شما باشه.

البته استعداد با مهارت متفاوته که در مقاله ای کاملا به این موضوع پرداخته می شود. در این جا فقط همین رو بگم که شما ممکنه با کار در یک آهنگری بعد از یک سال تلاش و سختی به مهارت های لازم برسید و یا بعد از یک سال تمرین پیانو موفق به نواختن بشید اما اگر در یک زمینه استعداد داشته باشید در مدت زمان بسیار کمتر و با لذت بیشتر و احساس خوب، به نتیجه می رسید.

باز هم یادآوری می کنم، دوست عزیزم موضوع کشف رسالت زندگی موضوعی نیست که خیلی زود و سریع به نتیجه برسه. بلکه نیاز به بررسی، مطالعه، مشورت، آرامش، تفکر و خلوت داره.

برای شروع پیشنهاد می کنم خاطراتت رو مرور کن. از اونجایی که اولین خاطراتت یادت میاد تا به امروز و حتما حتما حتما یک قلم و کاغذ بردار و بنویس. مواردی رو بنویس که بعد از انجامش از درون به آرامش رسیدی و هر وقت یادش میفتی باز هم برات شادی بخشه. اون کارها می تونه خیلی کمکت کنه تا رسالت و ماموریت منحصر به فردت در زندگی رو کشف کنی.

سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر
سیدمحمد سیدصدر هستم؛ محقق و مدرس حوزه رسالت زندگی و قوانین کائنات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *